جزئیات پوشش‌های بیمه نفتکش سانحه دیده ایران/ ارزش کشتی 32 میلیون دلار است

جزئیات پوشش‌های بیمه نفتکش سانحه دیده ایران/ ارزش کشتی 32 میلیون دلار است
بدون نظر, 07/01/2018, توسط , در اخبار

عبدالناصر همتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس که در خصوص پوشش بیمه نفتکش سانحه‌دیده ایران در آب‌های چین پرسید، اظهار داشت: این نفتکش تحت مدیریت شرکت ملی نفتکش ایران و به ارزش 32 میلیون دلار بوده است.

وی افزود: محموله نفتکش میعانات و نوع قرارداد فوب بوده است، یعنی خریدار محموله را روی عرشه کشتی تحویل گرفته است. بر این اساس به احتمال قوی مسئولیت محموله برعهده خریدار یا شرکت کره‌ای است.

همتی در خصوص جزئیات پوشش بیمه نفتکش ایرانی گفت: 30 درصد بیمه‌نامه توسط شرکت‌های بیمه داخلی پوشش داده شده است که 20 درصد از سوی بیمه البرز و 10 درصد از سوی بیمه ملت است. از این 30 درصد نیز 50 درصد بیمه‌نامه‌های فوق نزد بانک مرکزی پوشش اتکایی داشته است.

رئیس کل بیمه مرکزی اضافه کرد: 70 درصد پوشش بیمه‌نامه این نفتکش نیز متعلق به یک شرکت نروژی است.

وی تصریح کرد: همچنین مسئولیت پوشش بیمه فوت و نقص عضو خدمه کشتی و همچنین آلودگی دریا با مرکز بین‌المللی P&I یا کلوپ بین‌المللی کشتی‌ها است.

همتی بر این اساس تصریح کرد: در صورتی‌که این نفتکش خسارت کلی خورده باشد و به‌عبارتی خسارت آن ‌Total lost باشد،پرداخت 10 میلیون دلار از خسارت بر عهده شرکت‌های بیمه ایرانی خواهد بود که از این رقم 5 میلیون دلار سهم دو شرکت بیمه البرز و ملت و 5 میلیون دلار سهم بیمه مرکزی ایران است.

رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص مقصر حادثه و علت بروز آن نیز گفت: هنوز گزارشی در این رابطه به ما اعلام نشده و باید مقصر حادثه مشخص شود.

بر اساس این گزارش عصر روز گذشته یک فروند نفتکش ایرانی به اپراتوری شرکت ملی نفتکش ایران پس از برخورد با شناور فله بر چین در دریای چین شرقی آتش گرفت که 32 خدمه آن کماکان مفقود هستند، در عین حال با توجه به جدا شدن یکی از قایق‌های نجات کشتی ایرانی امید‌هایی نسبت به نجات سرنشینان کشتی به وجود آمده است.

 تانکر ایرانی به مقصد کره جنوبی با حمل 136 هزار تن نفت فوق سبک در حرکت بود. ارزش بار این تانکر حدود 60 میلیون دلار برابر با یک میلیون بشکه نفت برآورد شده است. 

وزارت حمل و نقل چین در خصوص این حادثه گفت: تانکر ایرانی در حال سوختن است و نشتی نفت بسیاری را از آن شاهد هستیم که با تلاش نیروهای امداد و نجات سعی در جلوگیری از آن داریم.

انتهای پیام/م

http://fna.ir/a3a3dv

منبع خبر

درباره Fars News Agency

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *