مروری بر دیدارهای نمایندگان ایران در هفته پایانی لیگ قهرمانان آسیا؛ از نبرد برای صدرنشینی تا آزمونِ دشوار شاگردان ژنرال

مروری بر دیدارهای نمایندگان ایران در هفته پایانی لیگ قهرمانان آسیا؛ از نبرد برای صدرنشینی تا آزمونِ دشوار شاگردان ژنرال

امروز و فردا، پرونده دور گروهی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا خاتمه یافته و سرنوشت نمایندگان ایران در این مسابقات مشخص می‌شود.

اختصاصی طرفداری – نمایندگان چهارگانه فوتبال ایران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، دوشنبه(امروز) و سه شنبه به مصاف رقبای قدرتمند خود خواهند رفت تا آخرین دیدار خود در دور گروهی این رقابت‌ها را برگزار کنند. پرونده دور گروهی مسابقات در حالی فرداشب بسته می‌شود که تاکنون سرنوشت صعود سه نماینده فوتبال ایران مشخص شده و ذوب‌آهن برای رسیدن به این مهم، جدالی دشوار پیش روی خواهد داشت. سرخابی‌های پایتخت راهیابی خود به دور حذفی مسابقات را مسجل کرده و به دنبال صدرنشینی در گروه های خود می‌باشند. تراکتورسازان که حذف زودهنگامی از مسابقات داشتند، به دنبال وداعی آبرومندانه بوده و ذوب آهن در یک دیدار مرگ و زندگی، به دنبال قطعی کردن صعود خود از تقابل با لوکوموتیو تاشکند خواهد بود.

در این هفته از مسابقات دو دیدار نمایندگان ایران مقابل نمایندگان قطری در داخل کشور برگزار می‌شود و استقلال تهران و ذوب آهن اصفهان خارج از ایران به مصاف رقبا خواهند رفت. پرسپولیس در ورزشگاه آزادی پذیرای ژاوی و هم تیمی‌هایش خواهد بود، الغرافه با حضور مهدی طارمی میهمان تراکتورسازی تبریز در ورزشگاه یادگار امام خواهند بود، ذوب آهن در قلب تاشکند به دنبال راهیابی به دور حذفی است و جدال مهیج استقلال و الهلال عربستان، به دلیل برگزاری دیدارهای نمایندگان دو کشور در کشور ثالث، در کویت برگزار خواهد شد.

گروه اول؛ تراکتورسازی تبریز - الغرافه قطر؛ سه شنبه ساعت 19

سرخپوشان تبریز پس از وداع زودهنگام با رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، در دومین و آخرین میزبانی خود در این مسابقات، پذیرای الغرافه قطر خواهند بود. دیداری که برای هر دو تیم تشریفاتی بوده و تفاوتی در سرنوشت صعود کنندگان گروه ایفا نخواهد کرد. تراکتورسازان که با هدایت ساغلام، در ابتدا نمایش های خوب و نتایج ممتازی کسب کرده‌بودند، با افتی بلندمدت و شدید مواجه شده و در لیگ قهرمانان آسیا و لیگ برتر خلیج فارس، نتایج ضعیفی به دست آورده‌اند. سرخپوشان تبریز که فصل را با محرومیت از پنجره نقل و انتقالاتی آغاز کردند، هنوز نتوانسته‌اند از زیر سایه این اتفاق بزرگ خارج شده و نتایج شایسته‌ای به دست آورند. با این حال فصل از مدت ها پیش برای تراکتورسازی پایان یافته و این تیم پرهوادار، باید از حالا تمرکزش را بر روی تقویت ترکیب در تابستان بگذارد.

رقیب تراکتورسازی در این دیدار، لیگ ستارگان قطر را با قرار گرفتن در جایگاه چهارم جدول و پس از تیم های الدحیل، السد و الریان به پایان رسانده‌است. این تیم که با سرمایه گذاری بزرگ در میانه‌های فصل و جذب وسلی اسنایدر و مهدی طارمی، توانست پیشرفت قابل توجهی بکند، تمرکزش را بر روی فصل آتی گذاشته و در صدد فعالیت بزرگ در تابستان خواهد بود. هدایت الغرافه نیز برعهده یک سرمربی اهل ترکیه است. این سرمربی جوان علاوه بر مهدی طارمی و وسلی اسنایدر، بازیکنان شاخصی چون قاسم برهان، آمادو، یوسف مفتاح، احمد علاالدین و ولادیمیر ویس را در اختیار دارد و رقیب دشواری برای تراکتورسازان خواهد بود.

گروه دوم؛ لوکوموتیو ازبکستان - ذوب آهن اصفهان؛ سه شنبه ساعت 18:30

شاگردان امیر قلعه نویی پس از لغزش هفته گذشته خود در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا، جایگاه دوم جدول رده بندی لیگ برتر فوتبال ایران و حاشیه امنیت صعود به دور حذفی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را از دست داده‌اند. ذوب آهن در هفته پنجم لیگ قهرمانان آسیا، در ورزشگاه فولادشهر پذیرای تیم قدرتمند الدحیل بود و علی رغم ارائه یک نمایش شایسته، نتیجه را به تیم مقابل واگذار کرد. ذوب آهن همچنین در مسابقات داخلی نیز با توقف مقابل فولاد خوزستان در ورزشگاه غدیر اهواز، رده دوم جدول رده بندی را به سایپا واگذار کرد و سرنوشت نایب قهرمانی در لیگ هفدهم را به دستان علی دایی سپرد.

رقیب ذوب آهن در این دیدار، تیم قهرمان مسابقات لیگ داخلی ازبکستان بوده و نمایندگان متعددی در تیم ملی ازبکستان دارد. این تیم که هفته گذشته با درهم کوبیدن الوحده در امارات خود را با ذوب آهن هم‌امتیاز کرد، رقیب بسیار خطرناکی برای نماینده فوتبال کشورمان خواهد بود. براساس قانون مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، نتیجه دیدار رو در روی تیم های هم‌امتیاز بر تفاضل گل اولویت داشته و ذوب آهن می‌تواند در صورت کسب یک نتیجه تساوی در تاشکند نیز به عنوان تیم دوم گروه صعود کند. با این حال بازی در مقابل تیم با انگیزه لوکوموتیو در خانه حریف، می‌تواند یک آزمون بزرگ برای امیر قلعه نویی و تیمش به حساب بیاید. هدایت لوکوموتیو رانان برعهده میکلیائف است. نستروف، میرزائف، رشیدوف، کریموف، یلیچیچ، بیکمائف و نیوالدو، از جمله بازیکنان شاخص لوکوموتیو به حساب می‌آیند. تیمی که فصل گذشته هم با استقلال هم‌گروه بود و نتوانست به دور حذفی مسابقات راه یابد.

گروه سوم؛ پرسپولیس تهران -  السد قطر؛ دوشنبه ساعت 19:30

سرخپوشان پس از مسجل کردن عنوان قهرمانی خود در لیگ برتر و صعود به دور حذفی لیگ قهرمانان آسیا، به دنبال صدرنشینی و صعود به عنوان تیم نخست گروه سوم مسابقات هستند. شاگردان برانکو ایوانکوویچ پس از کسب نتایج درخشان در این فصل، کمی با مشکل بی انگیزگی در هفته‌های اخیر روبرو بوده‌اند ولی دیدار مهیج با السد، ورای این مشکل خواهد بود. پرسپولیس که دیدار رفت را با نتیجه‌ای سنگین واگذار کرد، در حضور پرتعداد هواداران خودی در ورزشگاه آزادی و در هوای بارانی تهران، تنها به دنبال غلبه بر السد بوده و به نتیجه‌ای جز پیروزی، رضایت نخواهد داد. ضمن اینکه با مصدومیت محسن ربیع خواه و فرشاد احمدزاده، ترکیب برانکو برخلاف مسابقات دیگر برای این دیدار، قابل پیش بینی نیست.

رقیب پرسپولیس در این هفته، برای همه فوتبال دوستان ایرانی آشناست. السد با در اختیار داشتن مرتضی پورعلی گنجی و ژاوی هرناندز، مورد شناخت همه فوتبال دوستان ایرانی است. تیم قدرتمند قطری که فصل گذشته با قبول شکست مقابل استقلال در دیدار پلی آف، در مسابقات غایب بوده و انگیزه های بالایی برای جبران دارد. السد که پس از شروع مقتدرانه نیم‌فصل دوم رقابت‌های داخلی فوتبال قطر، قافیه را به الدحیل باخته و نهایتا به عنوان نایب قهرمانی لیگ ستارگان قطر دست یافت، انگیزه‌های بالایی برای پیش‌روی در آسیا دارد و به همین خاطر، تنها به صدرنشینی فکر می‌کند. از جمله بازیکنان مطرح این تیم می‌توان به الهیدوس، بونجاح، اسدالله، مصعب، میگوئل و اکرم عفیف، علاوه بر پورعلی گنجی و ژاوی اشاره داشت. همچنین هدایت این تیم نیز برعهده فریرا پرتغالی است.

گروه چهارم؛ الهلال عربستان - استقلال تهران؛ دوشنبه ساعت 20:15

پس از برتری شیرین در روز طبیعت مقابل الریان قطر، استقلال در پایان هفته پنجم مسابقات جواز حضور در دور حذفی لیگ قهرمانان آسیا را به دست آورد و حالا با کسب یک تساوی مقابل الهلال عربستان، می‌تواند صدرنشین گروه مرگ مسابقات لقب بگیرد. این در حالی است که آبی‌پوشان به همراه وینفرد شفر نتایج بسیار خوب و درخشانی در مسابقات داخلی گرفته و یکی از مدعیان کسب عنوان نایب قهرمانی لیگ برتر و فینالیست مسابقات جام حذفی هستند. استقلال تاکنون در فصل جدید رقابت‌ها شکستی را تجربه نکرده و به دنبال تداوم رکورد شکست ناپذیری خود در این مسابقات است.

رقیب آبی‌پوشان در این دیدار، قهرمان دو دوره متوالی لیگ پادشاهی فوتبال عربستان است و یکی از پرافتخارترین باشگاه های فوتبال در قاره کهن به شمار می‌رود. الهلال عربستان که فصل گذشته موفق شد تا مسابقه فینال پیش‌روی کند و در ایستگاه آخر با جام قهرمانی وداع کند، پس از افت نسبی در میانه‌های فصل و آسیب دیدگی برخی از ستارگان نامدار خود، ثباتش را از دست داده و با اخراج رامون دیاز، از فرم خوب خود خارج شد. الهلال پس از حذف زودهنگام از گردونه مسابقات، به عنوان قهرمانی مسابقات داخلی عربستان دست یافت و حالا به دنبال وداعی آبرومندانه و شکوهمند با شکست استقلال در کویت است. الهلال در صورت شکست دادن استقلال، لطف بزرگی در حق العین کرده و فرصت صدرنشینی را در اختیار شاگردان مامیچ قرار می‌دهد. گرچه العین برای صعود و البته صدرنشینی، تقابل دشواری با الریان در قطر خواهد داشت. در صورت پیروزی همزمان العین و شکست استقلال، فرصت صدرنشینی نماینده کشورمان از دست می‌رود. در غیر این صورت استقلال می‌تواند به عنوان تیم نخست راهی مرحله بعدی مسابقات شود و از تقابل با الدحیل متمول و قدرتمند، حذر کند.

منبع خبر

درباره سمیرا عبادی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *